Terasinės lentos. Kaip išsirinkti?

Atsisakius terasinių lentų konkurentų (plytelių, trinkelių, liejamos dangos ir kitų medžiagų) ir priėmus sprendimą terasą įsirengti naudojant terasines lentas, šiek tiek susiauriname pasirinkimą, tačiau jis vis dar yra ganėtinai platus. Kalbant apie standartinius ir populiariausius sprendimus terasos įrengimui galime naudoti:

  1. Impregnuotos pušies lentas
  2. Maumedžio lentas
  3. Termo medieną (naudojama skirtinga mediena, tačiau dažniausiai pušis)
  4. Degintą medieną (naudojama skirtinga mediena, tačiau dažniausiai pušis)
  5. Egzitinę medieną (Ipe, Cumaru, Padouk, Bankirai, Garapa, Jatoba ir kitos)
  6. Kompozito terasines lentas (WPC, BPC, WFC, PE, PVC)

Kokias lentas galime naudoti terasos įrengimui priklauso nuo:

  1. Terasos paskirties.
  2. Aplinkos, kurioje ji bus įrengiama.
  3. Turimų finansų.
  4. Pageidaujamo ilgaamžiškumo.
  5. Mūsų lūkesčių dizaino galimybėms.
  6. Savybių, kurias privalėtų turėti.
  7. Poveikį mūsų sveikatai ir saugumui.

Impregnuotos pušies lentos

Trūkumai :

  1. Kenksminga sveikatai
  2. Nerekomenduojama naudoti vandens telkiniuose ir ant lieptų dėl taršos
  3. Gana trumpas tarnavimo laikas (apie 12 metų)
  4. Krenta šakos ir bėga sakai
  5. Reikalinga reguliariai atnaujinti spalvą (dažyti ir perdažyti)

Privalumai:

  1. Kaina (pigiausia rinkoje)
  2. Paprastumas montuoti
  3. Lengvai prieinama
  4. Nereikia specifinių žinių ir įrankių

Bendra informacija.

Trumpai apie procesą. Mediena talpinama į specialią kamerą, iš medienos išsiurbiamas oras ir vėliau padidinus slėgį chemikalo prisotintas oras grąžinamas į medieną.

Dėl savo kainos ir prieinamumo yra viena iš populiariausių medžiagų teraso įrengimui. Kaip jau minėta trūkumų skiltyje – toksiška ir kenkia mūsų sveikatai, gamtai. Viešos informacijos, apie poveikį sveikatai nei viename pardavėjų ar gamintojų puslapyje surasti nepavyko, kalbama apie privalumus, tačiau platesnės informacjos nepateikia. Pavyko surasti kelis dokumentus, vieną iš jų (NACIONALINIS VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAS PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS BIOCIDINIO PRODUKTO AUTORIZACIJOS LIUDIJIMAS Nr. (10-14 17.5)BSV-1563(A-08PAP161611/A-19-13) pridedu pasiskaitymui ir jums. Jeigu nuoroda neveikia, bandykite jį surasti internete. Skirtingų produktų sudėtis ir savybės gali kažkiek skirtis, tačiau išvadas darykite patys atsižvelgdami į reikalavimus darbui, saugumą, naudojimą ir kitus niuansus.

Daugeliu atvejų parduodant šias lentas jos būna gerokai šlapios ir sukant varžtus sunkiasi skystis (chemikalas). Nuperkame, įsirengiame terasą ir kas vyksta vėliau?  Vėliau chemikalas garuoja, o sėdintis terasoje kvėpuoja jo garais ir šis procesas nėra baigtinis, po lietaus terasa vėl sušlampa, vanduo atskiedžia chemikalą ir saulei pašvietus vėl garuoja. Terasoje dažniausiai būname esant puikiam orui ir todėl visą laiką kvėpuojame chemikalu. Šis produktas tikrai neturėtų būti ekologiją vertinančių žmonių pasirinkimas.

Maumedžio terasinės lentos

Trūkumai :

  1. Reikšmingas matmenų pasikeitimas priklausomai nuo oro (storis/plotis)
  2. Privaloma tvirtinti N2 (nerūdijantis plienas) varžtais
  3. Skilinėja, kraiposi, riečiasi
  4. Dažnu atveju atsiranda smulkesni ir stambesni pašinai (diskomfortas vaikštant basomis)

Privalumai:

  1. Natūralumas ir ekologiškumas (nėra impregnuojamas vakuminiu būdu)
  2. Paprastumas montuoti
  3. Ilgesnis tarnavimo laikas nei pušies (apie 15 metų)
  4. Nereikia specifinių žinių ir įrankių

Bendra informacija

Maumedis – šaltųjų kraštų medis, kažkiek panašus į pušį, tačiau tankesnė mediena, sunkesnis ir tvirtesnis. Dėl didelio sakų kiekio yra atsparesnis puvimui ir tarnauja ilgesnį laiką nei pušis. Šakos paprastai būna mažesnės, o aukščiausios kokybės maumedžio lentų galima įsigyti ir be šakų. Vizualiai gražiai atrodantis, o naujai sumontuota terasa atrodo tikrai puikiai. Daugelis mano, kad vertinant kainą ir ilgaamžiškumą, tai geriausias pasirinkimas terasos įrengimui, tačiau neretai susiduriama su lentų skilinėjimu, išsirietimu, atsiranda pašinai ir praranda pirminį savo vaizdą. Dėl kraipymosi nutraukia standartinius medsraigčius, todėl visada rekomenduojama naudoti nerūdijančio plieno tvirtinimo elementus. Praktika rodo, kad maumedžiui labiau patinka vėsios, drėgnos vietos, puikiai laikosi ant lieptų ar šiaurinėje namo pusėje. Dažniasiai pasitaiko problemų sumontavus pietinėje/pietvakarinėje pkryptyje, nes mediena perdžiūna, labiau riečiasi ir skilinėja. Tokiu atveju rekomenduojama terasai įrengti stogą, kuris apsaugo nuo tiesioginės saulės. Nenorėčiau sutikti su teiginiu, kad maumedis nepriima alyvos, gal iš dalies sutikčiau su tuo, kol jis nėra pilnai išdžiūvęs, tačiau praktika rodo, kad atnaujinant maumedžio terasas alyvos sunaudojimas gerokai viršija vidutines normas. Tikėtina, tai priklauso ir nuo konkretaus produkto.
 

Termo mediena

Trūkumai:

  1. Trapumas
  2. Prastos mechaninės savybės
  3. Atplaišos labai pavojingos, gali būti skaudūs sužeidimai

Privalumai:

  1. Ekologiška
  2. Teoriškai ilgesnis tarnavimo laikas
  3. Matmenų stabilumas (nereikšmingas pasikeitimas priklausomai nuo sezono)
  4. Neteka sakai
  5. Mažiau byra šakos nei įprastos pušies

Bendra informacija

Gaminama termo kameroje, vizualiai panašioje kaip ir vakumio impregnavimo, tačiau veikiama ne chemikalais, o temperatūra iki 212 laipsnių. Priklausomai kokia medienos paskirtis (laukui ar viduj) naudojami šiek tiek skirtingi procesai ir temperatūra. Gamybos metu yra sunaikinama visa organika, kuria maitinasi medienos kenkėjai, todėl teoriškai turėtų tarnauti ilgiau, nors praktikoje pasitaiko atvejų, kai po 9 metų naudojimo, terasa jau būna pilnai supuvusi.

Dėl savo trapumo ir prastų fizikinių savybių nėra tinkama kaip konstrukcinė mediena, todėl terasos rėmui naudoti nerekomenduojama. Puikiai tinka kaip apdailinė mediena fasadams ir terasų įrengimui. Sakai pilnai sudega, todėl vėliau neteka ir nekelia diskomforto.

Dažniausiai naudojama pušies mediena, tačiau gali būti ir uosis ar kitos medienos rūšys.

termo mediena

Deginta mediena

Trūkumai :

  1. Gana trumpas tarnavimo laikas (apie 12 metų)
  2. Krenta šakos ir bėga sakai
  3. Reikalinga reguliariai atnaujinti spalvą (dažyti ir perdažyti)

Privalumai:

  1. Paprastumas montuoti
  2. Nereikia specifinių žinių ir įrankių
  3. Vizualiai estetiška ir graži

Bendra informacija

Daug žmonių neskiria kas yra termo ir deginta mediena. Pagrindinis skirtumas nuo termo medienos, kad apdorojama ne temperatūra, o tiesiogine ugnimi. Medienos paviršius yra apdeginamas iki anglių susidarymo (gali būti naudojamos skirtingos technikos ir apdeginimo gylis). Vėliau medžio anglis paliekama arba nušukiuojama specialiais šepečiais. Šukavimo metu išvaloma išdegusi minkštoji medienos dalis, kuri sudega pirmiausiai ir vizualiai atrodo kaip natūraliai pasenusi. Priklausomai nuo medienos rūšies ir apdorojimo, gali būti gilesnis ar mažiau intensyvus raštas.

Šis medienos apdorojimo būdas pradėtas taikyti Japonijoje, su tikslu apsaugoti medieną nuo išorės poveikio ir prailginti jos tarnavimo laiką. Pagrindinis skirtumas nuo pirminio sumanymo ir dabr yra tas, kad nušukavus viršutinį anglies sluoksnį, mediena netenka apsaugos ir šis būdas taikomas daugiau dėl estetinio vaizdo. Medieną privaloma apdoroti dažais, alyva, impregnantu ar kitom priemonėm.

Egzotinė mediena

Trūkumai :

  1. Kaina
  2. Tropinių miškų naikinimas
  3. Priežiūra kaip ir visos natūralios medienos, dažnu atveju brangesnė dėl specifinių poreikių

Privalumai:

  1. Ilgaamžiškumas
  2. Estetinis vaizdas

Bendra informacija

Kadangi nenagrinėjame kiekvienos medienos rūšies atskirai, galiu paminėti tik kelis pastebėjimus iš situacijų su kuriomis susidūriau tiesiogiai. Mediena kažkiek kraiposi ir nėra stabili, atvejais kada tvirtinama su plastikiniais laikikliais (kaip WPC) matosi deformacijos, nevienodi tarpai, besiriečiantys galai. Priežiūra analogiška kaip kitos, vietinės medienos, tačiau gali būti brangesnis dėl medienos specifikos. Neprižiūrėta mediena lauke patamsėja ir ne kiekvienas, vizualiai įvertinęs, gali atskirti brangiai kainuvusią nuo vietinės pušies. Mano nuomone, baldų ir vidaus dekoro gamybai tai gana puikus sprendimas, mediena tarnauja ilgai, atrodo puikiai ir kuo senesnė, tuo didesnę vertę įgauna. Laukui galima rinktis labiau tvarius ir mažiau priežiūros, finansų bei dėmesio reikalaujančius sprendimus. Kai priežiūros darbų nesinori, jiems nerandame laiko arba mąstome „žaliau“, ieškome tvaresnių ir ilgaamžiškesnių pasirinkimų.

Kompozito terasinės lentos

Dėl skirtingų savybių ir kokybės sudėtinga įvardinti privalumus ir trūkumus, kadangi aukštes kokybės kompozitas turi tik privalus, o žemos kainos ir kokybės kompozito lentos jų visiškai neturės ir taps dideliu galvos skausmu arba turės trumpą laiką (iki 5 metų).

Kompozitas buvo sukurtas su tikslu išspręsti natūralios medienos turimus trūkumus tokius kaip: Pašinai, dažymas ir perdažymas, šlifavimas, skilinėjimas ir kraipymasis, gana trumpas tarnavimo laikas ir kitus, tačiau šias problemas išspendė tik kokybiškas (Premium klasės) kompozitas, kuriam suteikiama garantija iki 25 metų arba ilgiau. Ekonominės klasės kompozitas dažnai turi šias savybes, bet jas išlaiko gana trumpai, tokiems gaminiams suteikiama 2 metų garantija ir gamintojas neneša atsakomybės kas bus po garantinio laikotarpio.

Nekokybiškas kompozitas pelyja, skilinėja, trūkinėja, marguoja, keičia spalvas, blunka, nėra atsparus UV spinduliams ir nuo saulės retėja plastikas, įgeria vandenį ir žiemos metu lentas ardo šaltis, neturi pilnos montavimo sistemos ir sprendimų.

kompozitas ar medis
Kompozitas – skirtingų medžiagų, su skirtingomis savybėmis,  junginys. Šiuo žodžiu galime pavadinti bet kokias terasines lentas, kurios pagamintos iš daugiau nei vienos medžiagos. Terasų lentos gali būti gaminamos iš skirtingų kompozitų (mišinių):

  • Medžio ir plastiko mišinio (WPC Wood Plastic Composite);
  • Bambuko pluošto ir plastiko mišinio (BPC Bamboo Plastic Composite)
  • Įvairių plastikų mišinio;
  • Polimero dervų, akmens dulkių ir stiklo pluošto mišinio;
  • Mineralų pagrindu (MBC Mineral based composite).


Kaip matote, kompozito lentų gali būti įvairių sudėčių, o pats žodis kompozitas, nenusako produkto klasės, neapibrėžia kokybės ir nenurodo tiksliai iš ko produktas yra pagamintas ar jame esančių žaliavų proporcijų.  Kurį kompozitą geriausiai rinktis priklauso nuo situacijos, turimo biudžeto ir savybių.

Visi kompozito mišianiai yra kažkiek skirtingi ir savaip geri, turi savo privalumus ir trūkumus, tačiau naudotojui pagrindiniai pasirinkimo kriterijai turėtų būti:

  1. Kokybė. Čia kokybė suprantama kaip ilgaamžiškumas, turimų savybių išlaikymas, atsparumas puvimui, pelėsiui, skilinėjimui, trupėjimui, lūžinėjimui.   Lengviausiai įvertinti kokybę, tai vertinti gamintojo teikiamą garantiją, kuri gali būti nuo 2 iki 50 metų. Kuo garantinis laiktarpis ilgesnis, tuo gaminiai ilgiau išlaikys nepakitusią spalvą ir puikų vaizdą. Paprastai premium segmento lentos turi garantiją privačiam sektoriui iki 25 metų, jeigu garantija yra trumpesnė, jūs vargu ar perkate premium klasės medžiagas
  2.  Slidumo klasė. Laukui skirtos dangos skirstomos į klases R-10/R-13. Kuo skaičius didesnis, tuo lentos bus mažiau slidžios. Tai gali būti ir privalumas ir trūkumas, priklausomai nuo aplinkos ir poreikio. Jeigu terasa įrengiama šalia baseino, geriau rinkti R-12 arba R-13 slidumo klasę, tačiau reikia turėti galvoje, kad kuo lentos mažiau slidžios, tuo daugiau purvo ant jų užsilaiko ir atvirkščiai. Kuo lentų slidumo klasė mažesnė (lentos labiau slidžios), tuo jos valosi ir plaunasi lengviau, purvas ir dulkės užsilaiko mažiau ir dažnai pakanka vasaros lietaus, kad terasa vėl atrodytų kaip nauja.
  3. Atsparumas braižymui. Šį kriterijų reikia vertinti pagal gamintojo pateiktą informaciją arba išbandyti praktiškai. Kaip ir slidumo klasė, atsparumas bražymui priklauso nuo situacijos. Kietesnis ir šiurštesnis paviršius dažnai būna mažiau pažeidžiamas, tačiau ant švelnaus paviršiaus vaikščioti basomis yra patogiau ir maloniau. Pvz. Jūsų terasa balkone arba ant stogo, smėlio tokioje aplinkoje bus minimaliai, todėl terasinės lentos mažiau braižysis ir dėvėsis, negu esantšalia trinkelių ar kitų smėlio ir akmenukų šaltinio. Balkone arba ant stogo geriau rinktis švelnesnio paviršiaus gaminius ir priešingai, jeigu aplink terasą trinkelės, nuo kurių ant terasos nešamos atsijos, smėlis ir akmenukai, geriau rinktis atsparesnio paviršiaus gaminius.
  4.  Dėmių ir purvo įgeriamumas. Ši savybė priklauso nuo gamybos technologijos ir sudėties. Kuo didesnė medienos dalis lentose, tuo labiau lentos bus linkusios gerti purvą, palikti dėmes po lietaus,  kepsnių, vyno, sulčių ir kitus panašius nešvarumus. JAV gaminamos lentos beveik visais atvejais yra dengiamos viršutiniu sluoksniu, kuris apsaugo gaminius nuo purvo ir kitų dėmių, tuo tarpu dauguma Europos gamintojų gamina lentas su dideliu kiekiu medienos ir lentas palieka „atviras“, todėl joms reikalinga skirti daugiau dėmesio priežiūrai.
  5. Dizaino galimybės. Skirtingi gamintojai gamina skirtingas terasų sistemas, o pasirinktos lentos gali turėti reikšmingą įtaką jūsų projekto išpildymui. Lentų paslankumas lenkti ir formuoti unikalias formas yra išskirtinis kelių gamintojų pasaulyje bruožas (Trex, Millboard, UPM, Timbertech, Fiberon), tokie gaminiai leidžia išpildyti net ir labai sudėtingus sprendimus. Taip reikia atsižvelgti į terasos gaminių komlektaciją ir sprendimus terasos šonų ir laiptų apdailai. Pigesni gamintojai dažnai neturi sistemos, ir palieka šį klausimą spręsti meistro sumanumui, o tai gali lemti ir neišpildytus lūkesčius.
  6. Tuščiavidurės. Tuščio profilio lentos iš esmės skirtos privačių namų terasoms įrengti. Lietuvos rinkoje yra 2-3 gaminai, kuriuos galima naudoti ir komercinės paskirties projektams, tačiau tai yra išimtis iš taisyklės. Montuojant tuščio profilio lentas privalomas nuolydis 1,5-2 cm į bėginį metrą. Dėl šios priežasties dalyje projektų nėra galimybės naudoti tuščio profilio lentas, nes techniškai jos nėra tinkamos. Nuolydis privalomas dėl besikaupiančio kondensato lentos viduje, o jeigu lentos gamintos su dideliu kiekiu medienos rekomenduojama dėl purvo ir drėgmės įgeriamumo. Ar visos tuščio profilio lentos blogos? NE, yra ir pakankamai neblogų, tarnaujančių iki 10 metų, tačiau jos turi būti sumontuotos laikantis gamintojo instrukcijos ir rekomendacijų.

 

7. Pinavidurės. Pilno profilio lentos gali būti naudojamos privačių ir komercinių terasų įrengimui. Pilno profilio lentos negarantuoja kokybės, todėl visada reikia kritiškai vertinti ar verta mokėti brangiau nei už geros kokybės tuščio profilio lentas. Pilno profilio lentos ne visada bus premium kokybės, tačiau premium kokybės lentos bus visada pilno profilio. Kalbant apie premium kokybės, pilno profilio lentas galiu paminėtiu tokius privalumus:

  • aukštą kokybę lydi ir garantija iki 50 metų,
  • platesnis spalvų pasirinkimas ir dažnu atveju jos yra unikalios, kurių negali atkartoti ekonominės klasės gamintojai,
  • išskirtiniai paviršių raštai, kurie dažnu atveju atrodo labai natūraliai,
  • dalis premium segmento gaminių gali būti formuojami apvaliomis formomis,
  • ilgą laiką spalvos lieka nepakitę,
  • lengviau yra valomos ir plaunamos.

Bendra informacija apie kompozitą, kurią pravartu žinoti renkantis terasines lentas.


Medžio ir plastiko mišinys (WPC) – konkretesnis gaminio apibūdinimas, nei žodis kompozitas. Iš šios informacijos galime suprasti, kad terasinės lentos pagamintos iš medžio ir plastiko mišinio, tačiau nežinodami detalios informacijos apie gaminį, jo kokybės nustatyti negalime.   
Dažnu atveju, šio tipo lentų sudėtyje yra didesnė dalis medžio (iki 80%),  likusią dalį sudaro plastikas ir specialūs priedai (dažai, klijai, UV stabilizatoriai). Terasinių lentų gamyboje gali būti naudojama skirtinga mediena arba jos dalys:
1.    Medienos gaminiai ir atliekos;
2.    Įvairios medienos plokštės;
3.    Rinktinė, atrūšiuota mediena;
4.    Termo mediena;
5.    Bambuko pluoštas;
Žemiausios kokybės WPC terasinės lentos gaminamos naudojant medienos atliekas, medienos plokštes arba kitus medienos gaminius (langai, durys, grindys ir t. t.), kurių sudėtyje yra dažų, klijų ar plastiko likučių, viskas kas buvo panaudota pirminės produktų gamybos arba priežiūros metu. Tuo tarpu, aukščiausios kokybės WPC terasinių lentų gamybai, naudojama tik rinktinė ir sertifikuota mediena. Brangesnės ir visada vienodos kokybės medienos naudojimas užtikrina gaminių kokybės stabilumą ir vienodumą, o svarbiausia, kad gamintojas gali prognozuoti kaip gaminius paveiks oro sąlygos ir natūralus dėvėjimas. 

Plastikas terasinių lentų gamyboje naudojamas siekiant sumažinti arba visiškai eliminuoti natūralios medienos trūkumus, tokius kaip pašinavimasis, matmenų nestabilumas, skilinėjimas, puvimas, kraipymasis. Paprastai WPC terasinių lentų gamybai naudojamas polietilenas (PE). Polietilenas (PE) skirstomas pagal tankį:
⦁    Žemo tankio polietilenas (LDPE), kurio tankis yra 910 - 925 kg/m3.
⦁    Vidutinio tankio polietilenas (MDPE), kurio tankis yra 925 - 940 kg/m3.
⦁    Aukšto tankio polietilenas (HDPE), kurio tankis yra 940 - 970 kg/m3.

 Skirtingi gamintojai naudoja skirtingas technologijas norimam rezultatui pasiekti, todėl naudoja ir skirtingų rūšių plastikus. Dažniausiai naudojamas HDPE arba LDPE, rečiau polipropileną arba renkasi nestandartinius sprendimus gaminant visiškai be plastiko arba mineralų pagrindu, kas duoda didesnį lentų stabilumą ir tvirtumą.

Mitas, kad terasines lentas reikia rinktis, atsižvelgiant į plastiko ir medienos santykį gaminyje yra neteisingas. Joks medienos ir plastiko santykis negarantuoja aukštos gaminio kokybės, ilgaamžiškumo ir lengvos priežiūros. Nepaisant, kad terasinių lentų gamybos metu buvo panaudota iki 80% natūralios medienos, galite susidurti su aukščiau minėtomis problemomis, o dažnu atveju ir su keliomis jų, vienu metu.  

Aukščiausios kokybės terasinių lentų gamybai, gaminant su mediena, naudojama tik rinktinė ir sertifikuota mediena. Brangesnės ir visada vienodos kokybės medienos naudojimas užtikrina gaminių kokybės stabilumą ir vienodumą, o svarbiausia, kad gamintojas gali prognozuoti kaip gaminius paveiks oro sąlygos ir natūralus dėvėjimas net ir 20 metų eigoje. 


kompozito terasa

Kuo skiriasi WPC ir PVC?

WPC (Wood plastic composite – medžio ir plastiko mišinys) . Šio mišinio pagrindas yra PE (polietilenas) plastikas, ekologiškesnis už PVC plastiką.
PVC- Polivinilchloridas - tai standus, pakankamai sunkus konstrukcinis plastikas, paprastai vadinamas pagal savo cheminio žymėjimo  raides – PVC. PE ir PVC savybės yra labai panašios, abi medžiagos yra ilgaamžės, gaminiai lengvai prižiūrimi, puikiai atlaiko įvairias oro sąlygas. Nepaisant visų panašumų yra ir keletas skirtumų, dėl kurių, terasų įrengimui, plačiau naudojama PE. 


Apibendrinant galima pasakyti, kad:

  1. Renkantis terasines lentas svarbiausia atkreipti dėmesį į garantinį laiką (kas nusako kokybę) ir terasinių lentų savybes (slidumo klasė, atsparumas braižymui, purvo įgeriamumas, tuščio ar pilno profilio, galimybės lenkti ir formuoti).
  2. Neverta daug dėmesio skirti aiškinantis terasinių lentų sudėties, nes ji nepasako kokybės, sudėtis įtakoja savybes ir techninius parametrus.

Linkiu visiems gražių projektų ir unikalių idėjų.