WPC terasinės lentos. Kaip išsirinkti?

Sparčiai vystantis technologijoms, spartėjant gyvenimo tempui ir kokybei, vis mažiau laiko norisi praleisti dirbant darbus, kurie neteikia pasitenkinimo ir nėra mūsų specializacija. Įsibangavo ir „žalioji banga“, kuri paskutiniu metu tampa ne mados reikalu, o realiu poreikiu ir netgi gyvenimo kokybės klausimu, netolimoje ateityje. 
Lauko terasa nėra vienas iš sudėtingiausių statinių, tačiau viena iš erdvių, kur praleidžiame daug laiko. Mūsų visų asmeninis pasirinkimas, kaip praleisime laiką terasoje ir kiek laiko galime skirti ją alyvuojant, plaunant, esant poreikiui šlifuojant ar keičiant nutrauktus medsraigčius naujais ir pan. Kai visų šių darbų nesinori, jiems nerandame laiko arba mąstome „žaliau“, ieškome tvaresnių ir ilgaamžiškesnių pasirinkimų. Vienas iš dažniausiai pasirenkamų sprendimų terasos įrengimui – kompozitas. Žodis, kuris vieniems yra išsigelbėjimas ir pabėgimas nuo terasos priežiūros darbų, bei asocijuojasi su kokybe, tvarumu ir atsakomybe prieš mus supančią aplinką, o kitiems dar didesnės problemos, finansiniai nuostoliai ir galvos skausmai, kurių neturėjo  netgi su medine terasa. Su problemomis dažniausiai susiduria perkantys pigesnius nei vidutinė kaina ir nesertifikuotus kompozito gaminius. Atskirais atvejais, priklausomai nuo pagamintos gaminių partijos, kokybė gali atitikti pirkėjo lūkesčius ir nesukelti didesnių nesklandumų, tačiau taip būna labai retai.
Panaršę internete ir ieškodami kuo pakeisti natūralios medienos terasine lentas, randame įvairių pavadinimų WPC lentos terasai, kompozito lentos terasai, medžio ir plastiko kompozito lentos, PVC lentos, pilnavidurės WPC terasinės lentos, tuščiavidurės lentos. Skaitydami informaciją apie gaminius, dažnu atveju, nepriklausomai nuo produkto kainos, aprašymuose randame panašią sudėtį. Dalis produkto sudaro mediena ir dalis plastikas, o kokie jų pagrindiniai skirtumai lieka neaišku. 

Kas yra kompozitas ir WPC?
Kompozitas – skirtingų medžiagų junginys. Šiuo žodžiu galime pavadinti bet kokias terasines lentas, kurios pagamintos iš daugiau nei vienos medžiagos. Terasų lentos gali būti gaminamos iš skirtingų kompozitų (mišinių):
1.    Medžio ir plastiko mišinio (WPC Wood Plastic Composite);
2.    Polimerų su akmens dulkėmis ir stiklo pluošto mišinio;
3.    Įvairių plastikų mišinio. 
Kaip matote, kompozito lentų gali būti įvairių sudėčių, o pats žodis kompozitas, nenusako produkto klasės, neapibrėžia kokybės ir nenurodo tiksliai iš ko produktas yra pagamintas ar jame esančių žaliavų proporcijų. 
Medžio ir plastiko mišinys (WPC) – konkretesnis gaminio apibūdinimas. Iš šios informacijos galime suprasti, kad terasinės lentos pagamintos iš medžio ir plastiko mišinio, tačiau nežinodami detalios informacijos apie gaminį, jo kokybės nustatyti negalime.   
Dažnu atveju, šio tipo lentų sudėtyje yra didesnė dalis medžio (iki 70%),  plastiko ir specialių priedų (dažai, klijai, UV stabilizatoriai). Terasinių lentų gamyboje gali būti naudojama skirtinga mediena arba jos dalys:
1.    Medienos gaminiai ir atliekos;
2.    Įvairios medienos plokštės;
3.    Rinktinė, atrūšiuota mediena;
4.    Termo mediena;
5.    Bambuko mediena;
Žemiausios kokybės terasinės lentos gaminamos naudojant medienos atliekas, medienos plokštes arba kitus medienos gaminius (langai, durys, grindys ir t. t.), kurių sudėtyje yra dažų, klijų ar plastiko likučių, viskas kas buvo panaudota pirminės produktų gamybos arba priežiūros metu. Tuo tarpu, aukščiausios kokybės terasinių lentų gamybai, gaminant su mediena, naudojama tik rinktinė ir sertifikuota mediena. Brangesnės ir visada vienodos kokybės medienos naudojimas užtikrina gaminių kokybės stabilumą ir vienodumą, o svarbiausia, kad gamintojas gali prognozuoti kaip gaminius paveiks oro sąlygos ir natūralus dėvėjimas. 

Plastikas terasinių lentų gamyboje naudojamas siekiant sumažinti arba visiškai eliminuoti natūralios medienos trūkumus, tokius kaip pašinavimasis, matmenų nestabilumas, skilinėjimas. Paprastai WPC terasinių lentų gamybai naudojamas polietilenas (PE), polipropilenas (PP) arba šių medžiagų mišinys. Polietilenas (PE) skirstomas pagal tankį:
⦁    Žemo tankio polietilenas (LDPE), linijinis žemo tankio polietilenas (LLDPE), kurio tankis yra 910 - 925 kg/m3.
⦁    Vidutinio tankio polietilenas (MDPE), kurio tankis yra 925 - 940 kg/m3.
⦁    Aukšto tankio polietilenas (HDPE), kurio tankis yra 940 - 970 kg/m3.
 Nepaisant to, kad skirtumas tarp šių plastikų tankio neatrodo didelis, tačiau kuo didesnis tankis, tuo plastiko kaina yra didesnė, o tuo pačiu geresnės ir fizikinės savybės, kurias įgyja ir  gaminamos terasinės lentos. Aukščiausios kokybės terasinių lentų gamyboje naudojamas tik HDPE polietilenas (PE) arba jo mišinys su popropilenu (PP). 
Polietilenas PE nuo polipropileno PP skiriasi:
• Polietileno monomeras yra etilenas, o polipropileno monomeras yra propilenas.
• Polietileno lydymosi temperatūra yra žemesnė, palyginti su aukštesne polipropileno lydymosi temperatūra.
• Polipropilenas nėra toks tvirtas kaip polietilenas.
• Polipropilenas yra standesnis ir atsparus chemikalams bei organiniams tirpikliams, palyginti su polietilenu.
• Polipropilenas yra grynas, netempiantis ir paprastai tvirtesnis nei polietilenas.
Mitas, kad terasines lentas reikia rinktis, atsižvelgiant į plastiko ir medienos santykį gaminyje yra neteisingas. Joks medienos ir plastiko santykis negarantuoja aukštos gaminio kokybės, ilgaamžiškumo ir lengvos priežiūros. Pasirinkus terasines lentas iš mažiau kokybiškų žaliavų, tikėtina susidursite su WPC terasinių lentų defektais, tokiais kaip:
1.    Pelėsio atsiradimas, kurio neįmanoma panaikinti;
2.    Lentų kampų skilinėjimas; 
3.    Skilimai ir trūkimai išilgai lentų;
4.    Lūžiai nuo sniego ar lauko baldų; 
5.    Margavimas, kai atsiranda dėmės, kurių išvalyti neįmanoma;
6.    Spalvos pasikeitimas ar spalvos ryškumo prarandamas;
7.    Braižymasis nuo baldų kojų ar smėlio;
8.    Išteptos lentos neišsivalo ir lieka dėmės;

Nepaisant, kad terasinių lentų gamybos metu buvo panaudota iki 70% natūralios medienos, galite susidurti su šiomis problemomis, o dažnu atveju ir su keliomis jų, vienu metu.  Šių defektų atsiradimą lemia:
1.    Žema medienos kokybė;
2.    LDPE arba MDPE plastiko naudojimas;
3.    Netinkamai parinktas PP ir PE plastikų santykis;
4.    Nekokybiškos gamybos įrangos naudojimas;
5.    Žemo lygio gamybos technologija;

Aukščiausios kokybės terasinių lentų gamybai, gaminant su mediena, naudojama tik rinktinė ir sertifikuota mediena. Brangesnės ir visada vienodos kokybės medienos naudojimas užtikrina gaminių kokybės stabilumą ir vienodumą, o svarbiausia, kad gamintojas gali prognozuoti kaip gaminius paveiks oro sąlygos ir natūralus dėvėjimas. 


Pilnavidurės ar tuščiavidurės?


Pilnavidurės ar tuščiavidurės WPC terasų lentos bus naudojamos konkrečiame projekte, labiausiai priklauso nuo terasos paskirties ir galimybės formuoti nuolydžius. Tuščio profilio WPC terasinės lentos naudojamos tik individualių terasų įrengimui. Pilno profilio terasinės lentos naudojamos komercinės paskirties projektuose (viešosios erdvės, verslo ir prekybos centrai) arba individualių terasų įrengimui, jeigu nėra galimybės formuoti nuolydžio, kuris privalomas ne mažiau kaip 1,5% naudojant tuščio profilio terasines lentas. Pilno profilio terasų lentos gaminamos aukštesnės klasės, todėl paprastai šias lentas galima rinktis iš plačios spalvų paletės ir skirtingo ilgio. Premium (aukštos ir aukščiausios) klasės terasinės lentos gaminamos siekiant atkartoti natūralios, dažniausiai egzotinės, medienos išvaizdą ir pojūtį vaikštant basomis arba priešingai, siekiant sukurti kuo modernesnį paviršių, kuris gali būti naudojamas revoliucinio dizaino projektuose. Dėl plataus panaudojimo galimybių, didelio spalvų pasirinkimo ir išskirtinių paviršių pilnavidurės terasų lentos naudojamos tiek komercinės paskirties, tiek ir individualių terasų įrengimui. 


Kuo skiriasi WPC ir PVC?


Kas yra WPC jau žinome, o jeigu praleidote pirmąją šio straipsnio dalį, paskaitykite. Papildomai prie informacijos apie WPC galiu paminėti, kad....
Polivinilchloridas - tai standus, pakankamai sunkus konstrukcinis plastikas, paprastai vadinamas pagal savo cheminio žymėjimo  raides – PVC. WPC ir PVC savybės yra labai panašios, abi medžiagos yra ilgaamžės, gaminiai lengvai prižiūrimi, puikiai atlaiko įvairias oro sąlygas bei yra atsparios UV spinduliams. Nepaisant visų panašumų yra ir keletas skirtumų, dėl kurių, terasų įrengimui, plačiau naudojama WPC. 
WPC ir PVC medžiagų panašumai:
1.    Ilgaamžės ir tvarios;
2.    Plati gaminių spalvų gama;
3.    Atsparumas vandeniui;
4.    Mažiau priežiūros lyginant su natūraliu medžiu;
5.    Gaminama naudojat perdirbamas medžiagas.

 

WPC ir PVC gaminių skirtumai:
1.    WPC labiau degi nei PVC;
2.    WPC atrodo natūraliau ne PVC.

 

Apibendrinant galima pasakyti, kad:

  1. Renkantis kokybiškas terasines lentas svarbiausia atkreipti dėmesį į terasinių lentų žaliavų kokybę, naudojamą technologiją, įrangą ir gaminių sertifikatus.
  2. Rekomenduojama atsižvelgti į projekto sudėtingumą ir paskirtį, nes nuo to priklaso, pilno ar tuščio profilio lentas reikia/galima naudoti. 
  3. Kokybės atžvilgiu nėra esminio skirtumo tarp WPC ir PVC lentų, bei  medienos kiekio terasinėse lentose.