Informacija tiems kas neskaito:

Nuo terasinių lentų priklauso kokios medžiagos gali būti naudojamos terasos rėmo įrengimui (kompozitas, plienas, aliuminis, medis);

- Visos terasinės lentos, priklausomai nuo sudėties turi skirtingas savybes, todėl reikalingi skirtingi tarpai montuojant terasos rėmo lages.

- Terasinės lentos gali būti tvirtinamos tik prie tam tikrų medžiagų (pvz Millboard lentos nėra derinamos su  aliuminio ar cinkuoto plieno rėmu)

Nuo terasos rėmo medžiagų ir jų matmenų priklauso polių (atramų) tankis/skaičius;

- Skirtingos medžiagos (plienas, aliuminis, medis, kompozitas) turi skirtingą atsparumą linkimui, todėl nuo pasirinktos medžiagos priklauso ir polių/atramų skaičius ir jų išdėstymas.

- Polių skaičius priklauso ir nuo parinktų medžiagų matmenų. Pvz. Aliuminio lagės (39x25 mm; 39x49 mm ar kiti; Cinkuotas plienas 30x40x1,5 mm 60x40x2 mm).

Pagrindinė žinutė – Terasos polių (atramų) skaičius priklauso nuo terasos rėmo medžiagų ir jų matmenų, o medžiagos terasos rėmui priklauso nuo konkrečių terasinių lentų ir sprendimų kaip terasa bus įrengiama. Nedarykite polių per anksti, nešvaistykite savo finansų ir laiko. Išsirinkite terasines lentas.

Pilna informacija

Įprastai, planuojant terasos įrengimą, galvojama apie tai, kaip įsirengti polius ar kitą pagrindą savo terasai. Svarstome ir blaškomės nežinodami kokiu atstumu, vienas nuo kito,  turėtų būti įrengti terasos poliai. Galvojame kaip ir iš kokių medžiagų sukonstruoti terasos rėmą, kokių matmenų medžiagas pasirinkti ir koks atstumas turėtų būti tarp terasos rėmo lagių. Viską suplanavome, priėmėme reikiamus sprendimus ir darbus, kuriuos galime atlikti patys iki terasinių lentų montavimo, jau atlikome. Terasos poliai puikiai įrengti, rėmas nepriekaištingas. Du trečdaliai darbo jau padaryta, beliko išsirinkus įsigyti ir sumontuoti terasos lentas, kad turėtume puikią erdvę laisvalaikiui su draugais. Kodėl būtent šiame etape prasideda įvairūs nesklandumai? Atsakymas vienas – ne nuo galo pradėta. Tada klausimas – nuo ko reikėjo pradėti? O, pradėti reikėjo nuo terasinių lentų pasirinkimo.

Skirkite truputį savo laiko ir sužinosite, kodėl terasos planavimą reikia pradėti nuo terasinių lentų pasirinkimo.

Nepaisant to, kad terasinės lentos montuojame vėliausiai, surasti sau tinkamas turime pirmiausiai. Viskas yra taip todėl, kad skirtingi terasinių lentų gamintojai gamina skirtingus produktus. Kalbant apie medines terasų lentas, niuansų, į kurios reikia atsižvelgti nėra daug, nebent galima paminėti lentų storį, kuris tiesiogiai įtakoja atstumą tarp karkaso lagių parinkimą. Montuojant natūralios medienos lentas, kurių storis 28 mm, reikalingas atstumas tarp lagių centrų iki 50 cm. Storesnių lentų montavimui atstumą tarp lagių galima didinti atsižvelgiant į terasinės lentos storį.

Pasirinkus įrengti terasą iš WPC ar kito kompozito, susiduriame su sąlyga, kuri lemia visų medžiagų parinkimą ir darbų atlikimą dar iki terasinių lentų montavimo. Skirtingi gamintojai gamina skirtingas terasų sistemas, kurios ne visada gali būti naudojamos atskiromis dalimis. Dalis kompozito lentų gali būti derinamos su skirtingomis, karkasui skirtomis medžiagomis (cinkuotas plienas, aliuminis, WPC, medis), tačiau kartais, terasinių lentų gamintojai kuria vientisas terasų įrengimo sistemas ir pritaiko tam tikras medžiagas, sprendimus bei technologijas puikiam rezultatui pasiekti.

Pasirinkus konkrečias kompozito terasines lentas arba visą terasos sistemą sužinome kokias medžiagas galėsime panaudoti terasos karkasui įrengti, o nuo karkaso medžiagų, priklauso ir terasos polių ar kito pagrindo įrengimas. Dauguma WPC lentų montuojamos ant aliuminio, medžio, plieno ar WPC karkaso, tačiau priklausomai nuo to ar lentos yra pilnavidurės ar tuščiavidurės ir nuo terasinių lentų sudėties priklauso atstumas tarp karkaso lagių. Atstumas tarp lagių, priklausomai nuo konkretaus produkto, gali būti nuo 30 iki 40, atskirais atvejais iki 45 cm. Žinodami kompozito terasos lentų gamintojo rekomendacijas, galime teisingai įrengti terasos rėmą. Atvejais, kaip nėra apribojimų ir galime rinktis iš visų galimų medžiagų karkasui, renkamės pagal tų medžiagų technines savybes, kainą ir įrengimo patogumą.

Išsirinkti terasines lentas

Kalbant apie medžiagas karkasui – pigiausias, o ir patogiausiai, bei paprasčiausiai montuoti yra natūrali mediena. Ją lengva apdoroti, nereikia specialių įrankių, o ir lentas montuoti patogu bei lengva. Renkantis natūralios medienos karkasą, rekomenduojama jį montuoti iš kietmedžio arba klijuoto maumedžio medienos ir esant galimybei apsaugoti nuo drėgmės. 

Cinkuotas plienas ir aliuminis, puikiai tinka daugumos WPC lentų montavimui, tačiau kaina yra didesnė už medžio ir jį tinkamai sumontuoti sudėtingiau. Papildomai noriu paminėti, kad šių medžiagų karkasas skleidžia daugiau garso vaikštant nei medis ar WPC. Tokio karkaso įrengimui reikalinga plieną virinti, o aliuminį  kniedyti naudojant montavimo kampus. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų medžiagų yra patogumas montuoti terasos lentas. Aliuminis minkštas ir tvirtinti terasines lentas gana paprasta naudojant savisriegius, o montuoti į plieną reikalinga specialūs varžtai arba kniedės, jeigu terasinių lentų laikiklius galima kniedyti.

WPC lagės yra vienas iš tinkamiausių, tačiau ir brangiausių sprendimų karkaso įrengimui. Montuoti ganėtinai lengva, galima naudoti medžio apdirbimo įrankius ir standartinius nerūdijančio plieno tvirtinimo elementus. Ant WPC karkaso, kaip ir ant medinio tvirtinti lentas gana paprasta. Nepaisant to, kad reikalinga gręžti prieš sukant varžtus, visas kitas procesas analogiškas darbui su mediena. Dažnu atveju WPC lagės yra gaminamos tokios pat spalvos kaip ir terasos lentos, todėl konstrukcija mažiau matoma per lentų tarpus. WPC nebijo drėgmės, todėl labiau ilgaamžis sprendimas nei medis, o kadangi dirbti su juo paprasta, daug montavimo procesas patogesnis nei plienas ar aliuminis.

Galiausiai prieiname prie paskutinio terasos planavimo etapo ir priklausomai nuo karkasui naudojamų medžiagų montuosime polius, reguliuojamas atramas arba betoninius vejos bordiūrus. Nuo terasos karkaso konstrukcijos (vieno ar dviejų lygių) priklauso ir polių arba atramų tankis.

Namų terasos įrengimui, montuojant dviejų lygių karkasą, polius arba atramas rekomenduojame įrengti:

Naudojant medį – priklausomai nuo matmenų, tačiau iki 150 cm atstumu, optimalu 100-120 cm. 

Naudojant aliuminį – priklauso nuo matmenų, tačiau standartiškai 65 cm.

Naudojant plieną (2mm sienelės storis 60x40xmm) – iki 150 cm

Naudojant WPC – iki 60 cm

Gali būti montuojami ir kombinuoti karkasai, naudojant skirtingas medžiagas, tokiu atveju reikalinga atsižvelgti į medžiagų atsparumą gniuždymui.