TERASOS POLIAI (PAMATAI)

 

Lauko terasos pamatai – tai tvirtas skaldos ir smėlio mišinio, betoninis arba plieninis pagrindas, ant kurio montuojamas terasos karkasas. Tai būtina kokybiškos lauko terasos sudedamoji dalis, be kurios kokybiškai ir ilgam laikui įrengti terasos nepavyks.

Terasos polių (pagrindo) paskirtis - pakelti terasos karkasą nuo grunto iki reikiamo aukščio, bei apsaugoti medinį ar WPC terasos karkasą nuo puvimo, o metalinį nuo korozijos. Tai ypatingai svarbu, kad terasa tarnautų ilgiau. 

Siekiant išvengti nesklandumų vėlesniuose terasos įrengimo etapuose (karkaso įrengimas ir terasinių lentų montavimas), jeigu dar neskaitėte,  rekomenduojame perskaityti mūsų straipsnį – KODĖL PLANUOJANT TERASOS ĮRENGIMĄ BŪTINA PRADĖTI NUO KITO GALO?

Šiame straipsnyje sužinosite kas įtakoja tarpus tarp terasos polių, kodėl dažnai atsitinka, kad įrengti terasos poliai nėra tinkami suplanuotai terasai įrengti. 

Pagrindo įrengimas Comfort tipo terasai. 

COMFORT tipo WPC terasa, tai minimaliai pakelta arba įrengta viename lygyje su veja ar kiemo grindiniu, kurioje leisti laiką patogiau, ji atrodo moderniau, o kiemo erdvė tampa stilingesnė. Šio tipo terasa, praktiškai neturi ribų, nes sumontuota viename lygyje su veja ar kiemo grindiniu susilieja į vieną erdvę. Dažniausiai šis terasų įrengimo būdas naudojamas vakarų Europoje, tačiau ir Lietuvoje puikiai pritaikomas.

Įrengiant COMFORT tipo terasą  WPC terasos pagrindas įrengiamas nenaudojant polių.

  1. Pažymėti terasos perimetrą
  2. Planuojamoje terasos vietoje nukasti augalinio grunto sluoksnį, vidutiniškai 20-40 cm kurio storis priklauso nuo vyraujančio grunto (smėlis, molis, žvyras).
  3. Viename aukštyje su planuojamu lauko terasos grindų viršumi, visame perimetre sumontuojami vejos borteliai, kurie suformuoja tvirtą terasos perimetrą, atriboja terasos lentas nuo grunto ir užtikrina, kad  gruntas nepateks po terasa.
  4. Įrengiamas smėlio ir skaldos sluoksnis, kuris paprastai naudojamas kiemo grindinio (trinkelių) įrengimui. Suformuojami reikalingi nuolydžiai.
  5. Papildomai, WPC terasos pagrindas išlyginamas granito atsijų sluoksniu.
  6. Ant išlyginto viršutinio sluoksnio, pasirinktinai dedamos betoninės plytelės, vejos borteliai arba reguliuojamos plastikinės atramos (pedestalai).
  7. Ant tokiu būdu įrengto pagrindo, įrengti WPC terasos karkasui galima naudoti WPC guliakšnius arba cinkuoto plieno vamzdį.
  8.  Įrengus WPC terasos karkasą sumontuojamos pasirinktos WPC terasinės lentos.

Šioje vaizdinėje medžiagoje matysite visus COMFORT WPC terasos įrengimo etapus. https://www.youtube.com/watch?v=CknDdqLxkBk

 

Pamatų įrengimui rekomenduojama naudoti betoninius arba įsriegiamus plieninius polius. Šių polių įrengimui reikalingos kokybiškos medžiagos, specialios žinios bei įrankiai.

BETONINIAI LAUKO TERASOS PAMATAI (POLIAI)

Betoniniai poliai, tai vienas iš populiariausių būdų lauko terasos pamatų įrengimui. Betonuojamus polius galima įrengti bet kokiame grunte. Jie sėkmingai naudojami tiek medinėms tiek ir WPC ar kitokių dangų terasoms, nepriklausomai ar bus įrengiamas terasos stogas ar ne. Lietuvoje poliai paprastai įrengiami iki 120 cm gylyje. Optimalus poliaus skersmuo - 20 cm., tačiau tai nėra griežta taisyklė. Priklausomai nuo polių aukščio virš grunto ir nuo turimų priemonių poliui suformuoti, polių diametras gali būti nuo 12 cm., kai poliaus aukštis virš grunto iki 15 centimetrų. Betonuojant aukštesnius polius rekomenduojama didinti poliaus diametrą iki 20 cm arba daugiau. Net, jei poliaus aukštis nedidelis, didesnis diametras suteiks daugiau lankstumo, montuojant terasos karkasą,  jeigu polių nepavyks subetonuoti idealiai į vieną liniją.

Betono kokybė labai svarbu, rekomenduojama naudoti C20/25 markės betono mišinį. Jeigu betono mišinį gaminate patys rekomenduojama naudoti ROCKET M-600 cementą, nors esminio skirtumo lyginant su kitų gamintojų mišiniais nebus, tačiau kokybė tikrai geresnė. Santykis (cemento, smėlio 0-5 mm ir akmens skaldos (žvyro) 5-20 mm) turėtų būti 1/3/3, tai nėra idealiai tikslus santykis, tačiau namų sąlygomis  bus sudėtinga labai tiksliai nustatyti proporcijas. Naudojant ROCKET cementą, betono sudedamųjų dalių santykį rasite ant cemento pakuotės. Ne profesionalai gamindami betono mišinį naudoja cementą ir smėlį, o skaldą pamiršta arba taupo pinigus betono mišinio paruošimui. Taip elgdamiesi darysite klaidą, nes finansiškai skalda nesudaro svarios sumos, o pridėtinė vertė yra milžiniška. Paprastai vieno poliaus betonavimui reikailinga apie 0,06-0,07 m3 betono, 20 m2 terasai, priklausomai nuo tikslaus polių skaičiaus ir aukščio, reikalinga 1,2-1,5 m3 betono.

Poliaus armavimas yra būtinas, tačiau kiek ir kokio diametro armatūrą naudoti, priklauso nuo situacijos.  Kalbant apie poliaus aukštį iki 30 cm virš grunto, pakanka 1 vnt. armatūros strypo 10/12 mm, jeigu polius aukštesnis rekomenduojama naudoti 2 vnt. armatūros,  ir 3 vnt., jeigu polius betonuojamas ant šlaito arba arti jo.

Betono vibravimas yra privalomas giluminiu betono vibratoriumi, taip pasieksite maksimalų betono tvirtumą ir užtikrinsite, kad neliks oro ertmių poliaus viduje.

Poliaus formavimas virš grunto. Galima naudoti įvairias priemones formai pagaminti. Jeigu turite medienos atliekų (lentų, faneros arba OSB), jas galite puikiai panaudoti ir pagaminti reikiamo aukščio „dėžutes“. Kitas finansiškai pigus būdas – panaudoti ruberoidą susukant jį į reikiamo ilgio cilindro formą, o sujungimui panaudoti medinį pagaliuką dedant jį į pagamintos formos vidų ir kalti kabėmis naudojant kabiakalį iš viršaus, kiaurai ruberoidą. Papildomai, apvyniojant polių lipnia juosta, galima sutvirtinti formą, tačiau iki 30 cm aukščio poliui, kabių pilnai pakanka. Tokiu būdu suformuotas polius ne visada pavyks idealios formos, tačiau savo funkciją sukietėjęs betonas tikrai atliks. Paprasčiausias ir patogiausias būdas naudoti 150-200 mm plastikinį, popierinį arba metalinį vamzdį, tokiu būdu, virš grunto, galima formuoti polius iki 1,0 m ar net aukštesnius ir polius bus puikiai suformuotas.  Aukštesniam poliui naudokite gulsčiuką vertikalumui nustatyti, nes pasviręs polius, bus mažiau atsparus gniuždymui iš viršaus. 

Žemiau esančioje nuotraukoje poliai formuoti naudojant ruberoidą.

 

Ilgąsriegį galite statyti betonuodami polių arba vėliau, betonui sukietėjus. gręžti skylę poliuje ir klijuoti ilgąsriegį su ankeriniais klijais. Jeigu terasa be stogo, ilgąsriegio nėra būtinybė klijuoti. Montuojant WPC arba maumedžio terasą, Ilgąsriegį galima tvirtinti prie terasos karkaso ir tiesiog įstatyti į poliuje paruoštą skylę. Tokiu būdu galėsite reguliuoti terasos aukštį veržlės su poveržle pagalba, Ilgąsriegį panardinant giliau į betoną arba jį pakeliant. Tokiu būdu ilgąsriegis privalo laisvai „vaikščioti“ betone. Dėl terasos karkaso ir terasinių lentų svorio ilgąsriegis tvirtai stovės poliuje, o terasa tikrai nejudės.  

Betonuojant terasos polius svarbu išlaikyti reikiamą ir vienodą visų polių aukštį. Tam galite naudoti 2,0 m gulsčiuką, tačiau tiksliau ir greičiau darbą atliksite naudodami lazerinį nivelyrą, tai prietaisas aukščiui matuoti.

Polių duobėms gręžti naudokite rankinį arba benzininį žemės grąžtą, venkite kasti su kastuvu, nebent nėra galimybės naudoti grąžtą dėl vietos trūkumo arti sienų. Kasant su kastuvu retai kada pavyksta suformuoti idealią cilindro formos duobę, o nelygūs duobės kraštai suformuoja polių nelygiais kraštais. Dėl nelygių kraštų žiemos metu polius gali būti laužiamas arba keliamas, nesvarbu, kad jo gylis 120 cm ar net ir daugiau. Ypatingai svarbu nepalikti išplatėjusių kraštų poliaus viršuje, taip dažnai atsitinka kasant kastuvu arba net ir gręžiant žemės grąžtu, jeigu užgriūva duobės kraštai dėl netvirto grunto (smėlis arba žvyras). Tokiu atveju rekomenduojama vamzdį, kuriuo formuojate polių virš grunto įleisti giliau į duobę iki kol duobės kraštai yra lygūs, taip išvengsite poliaus pažeidimo žiemos metu dėl grunto įšalo.

 Ilgąsriegį į polių naudokite 14 mm storio, jeigu neplanuojate montuoti stogo, kuris tvirtinasi prie terasos karkaso ir 16 mm storio, jeigu bus montuojamas stogas. Ilgąsriegį į betoną statykite apie 20-30 cm, virš betono montuojant medinį karkasą -15 cm, o metaliniam arba aliuminio karkasui 10 cm. 

Terasos polių aukštis priklauso nuo terasos dizaino, ir naudojamų medžiagų karkasui, tačiau:

- įrengiant dviejų lygių medinį terasos karkasą, naudojant standartinio aukščio medienos matmenis (100 mm) polių viršus turėtų būti 25 cm žemiau viršutinio terasos taško - t.y terasinės lentos viršaus. (3 cm - terasinė lenta, 10 cm viršutinė karkaso eilė, 10 cm apatinė karkaso eilė, 2 cm regulaivimui ir apatinei veržlei su poveržle).

Privalumai:

      1.    Patikimumas;

      2.    Nedidelė kaina;

        3.    Polių įrengimui nereikia brangios ir sudėtingos įrangos;

Trūkumai:

      1.    Ilgas įrengimo ir betono kietėjimo laikas, ypatingai esant vėsiam orui (4 – 15 d.)

      2.    Įrengto poliaus nėra galimybės panaudoti antrą kartą;

      3.    Nėra galimybės pakeisti poliaus vietą;

      4.    Nusprendus nebenaudoti terasos - sudėtingas polių išmontavimas ir utilizavimas;

      5.    Susidarantis didelis šiukšlių kiekis po darbų atlikimo;

      6.    Dažnu atveju reikia išvežti iškastą gruntą iš darbų vietos (vienas polius apie 0,06 m3 grunto);

      7.    Jeigu terasa įrengiama po aplinkos tvarkymo – betonavimo darbų atlikimas yra sudėtingas (sugadinama ir užteršiama veja, kiemo grindinys ir t.t.);

      8.    Didelis skirtingų medžiagų ir įrankių poreikis polių įrengimui;

      9.    Nepatogus medžiagų pristatymas.


Reikalingos medžiagos:


      1.     Paruoštas betono mišinys (smėlis, cementas, akmens skalda);

      2.    Armatūra;

      3.    Plieniniai ankeriai;

      4.    Vanduo betono mišinio gamybai;

        5.    Plastikinis/metalinis vamzdis poliaus pakėlimui iki reikiamo aukščio; 

Reikalingi įrankiai:

      1.     Žemės grąžtas (20 cm skersmuo);

      2.     Kastuvas;

      3.    Giluminis betono tankintuvas (vibratorius);

      4.    Betono maišyklė (jeigu betono mišinys ruošiamas darbų atlikimo vietoje);

      5.    Laužtuvas (akmenų pašalinimui iš gręžinio);

      6.    Kibirai, karutis ir kitos priemonės. 


Kas svarbu įrengiant betoninius polius?

  1.         Poliaus matmenys – 120 cm gylis ir 20 cm plotis;

  2.         Gręžinys grunte daromas naudojant benzininį arba rankinį grąžtą, ne kastuvą;

  3.         Poliaus gręžinio kraštai privalo būti lygūs (cilindro formos), nuo pat apačios iki viršaus;

  4.         Būtina naudoti giluminį betono vibratorių.

Klaidos įrengiant betoninius polius:

  1.         Poliaus gręžinio kraštai ne cilindro formos, ypatingai viršutinėje dalyje;

  2.         Nenaudojamas giluminis betono vibratorius.

ĮSRIEGIAMI LAUKO TERASOS PAMATAI (POLIAI)

Tai sparčiai populiarėjantis lauko terasų pamatų įrengimo būdas. Priklausomai nuo terasos konstrukcijos, terasos vietos ir grunto įsriegiami poliai parenkami atitinkamo ilgio bei apkrovos. Sėkmingai naudojami tiek medinėms tiek ir WPC ar kitokių dangų terasoms. Terasos su stogu įrengimui naudojami ilgesni, bei didesnes apkrovas atlaikantys poliai. Yra keletas įsriegiamų polių tipų, tačiau terasos montavimui labiausiai tinkami U ir V tipo. Abu polių tipai turi savų privalumų, todėl kuris jums labiau tinkamas konkrečioje situacijoje turite nuspręsti patys.

U tipo polius:

·         Patogesnis įsukimas į gruntą naudojant parankines priemones;

·         Patogus terasos gulekšnio aukščio reguliavimas;

·         Terasos gulekšnis tvirtinamas iš šono, todėl nėra trukdančių ir atsikišusių detalių gulekšnio viršutinėje dalyje;

·         Gali būti situacijų, kad esančių vienoje linijoje, įsriegtų polių aukštis bus skirtingas arba sulyginus aukštį, U formos „ausys“ bus nukreiptos skirtingomis kryptimis. Tokia situacija reikalaus papildomų pleištų po gulekšniu, kad užtikrinti stabilų terasos gulekšnio tvirtinimą.

 plokščias polius (su šešiakampe plokštele):

·         Neturi šoninių U formos tvirtinimų, viršutinė poliaus dalis yra visiškai plokščia;

·         Terasos konstrukcijos tvirtinimui ir poliaus įsriegimui naudojamos plokštelėje esančios skylės;

·         Poliaus centre (žiūrint iš viršaus) galima įsukti 12 mm Ilgąsriegį, taip gaunant  analogišką, kaip betoninis polius, situaciją. Ilgąsriegis naudojamas papildomam ir tvirtesniam tvirtinimui bei konstrukcijos aukščio reguliavimui, jeigu polių nėra galimybės susukti idealiai viename aukštyje.

Kaip ir dauguma gaminių, taip ir įsriegiami poliai, Lietuvos rinkoje yra skirtingos kokybės, o nuo gaminių kokybės priklauso ir gaminių kaina. Pigūs poliai, kurių gamintojas nėra žinomas atlaiko mažesnes apkrovas, cinkavimas yra žemos kokybės, sunkiau sukasi į gruntą (į akmenuotą arba ypatingai kietą ne visais atvejais įsriegiamas), kartais sulūžta sriegiant.

Lietuvoje kokybiškiausi yra Vokietijos gamintojo KRINNER sraigtiniai pamatai. Kaip ir visos kokybiškos prekės, jie yra išbandyti įvairiose situacijose, turi kokybės sertifikatus ir gaminami net iki 3,0 m ilgio. Kokybiški pamatai lengviau įsriegiami, aukštesnės kokybės metalo cinkavimas užtikrina ilgą ir patikimą tarnavimą. Kokybiški poliai gaminami pagal specialią technologiją, kuri užtikrina tvirtą ir patikimą įsriegimą.

Sraigtinių polių montavimas.

Sraigtinius polius galima sriegti rankiniu būdu naudojant tam skirtas priemones, kuria s galima nusipirkti arba išsinuomoti arba parankines priemones, kurias galima pasigaminti patiems. Vyrauja du sraigtinių polių montavimo būdai:

·                Pažymime poliaus vietą, statome polių ir specialios įrangos pagalba sriegiame polių į gruntą. Tai sunkesnis ir dažnai reikalaujantis specialių įrankių būdas, tačiau tokiu būdu įsriegtas polius garantuoja ilgalaikį ir tvirtą stovėjimą, bei jam apskaičiuotų apkrovų (vertikali ir šoninė) laikymą. Pagrindinis šio būdo privalumas, kad gruntas aplink polių yra stipriai sutankinamas, kadangi polius skverbiasi į gruntą ir išstumia jį į šalis. Sutankintas gruntas, dėl susidariusio didelio tankio, neprileidžia drėgmės prie pat poliaus, kas užtikrina poliaus stabilumą žiemos metu ir leidžia atlaikyti maksimalias poliui skiriamas apkrovas.

·                Gręžiame 60 mm storio skylę poliaus vietoje naudojant rankinį arba benzinini žemės grąžtą ir polių sriegiame į jau paruoštą duobę. Tai lengvesnis ir paprastesnis poliaus sriegimo būdas. Šiuo būdu dažniausiai sriegiami žemesnės kokybės poliai, kurių konstrukcija yra nepakankamai tvirta, o sriegis neužtikrina tinkamo poliaus įsriegimo. Didžiausias šio būdo trūkumas, kad ganėtinai didelis kiekis grunto yra pašalinamas iš poliaus vietos ir polius daug laisviau įsriegimas į gruntą. Toks poliaus įsriegimas negarantuoja patikimo ir stabilaus stovėjimo ar net lemia poliaus deformaciją žiemos metu, taip pat esant didesnėms apkrovoms gali prarasti vertikalumą.

Abiem polių montavimo atvejais būtina išlaikyti poliaus vertikalumą, tik vertikalus polius tarnaus patikimai ir ilgai.        

Privalumai:

1.         Patikimumas;

2.         Greitas įrengimas (galima įrengti per vieną dieną visus terasos polius);

3.         Švari darbo vieta po darbų atlikimo ir darbo metu, nėra perteklinio grunto;

4.         Galima naudoti keletą kartų arba perdirbti;

5.         Įrengimui nereikalinga daug skirtingų medžiagų bei įrankių;

6.         Lengvas ir nesudėtingas medžiagų pristatymas; 

7.      Paprastas polių išmontavimas.

    Trūkumai:

    1.         Didesnė kaina lyginant su betoniniais poliais; 

    2.         Reikalingi specialūs įrankiai polių sriegimui į gruntą. 

REGULIUOJAMOS TERASOS ATRAMOS

Ar galima įrengti terasą be polių (pamatų)? Jeigu būsimoje terasos vietoje jau įrengtas tvirtas betono arba sutankintos skaldos pagrindas, arba terasą planuojate įrengti ant stogo, tokiu atveju polių įrengti nėra būtina. Paprastesnis ir finansiškai pigesnis pasirinkimas – reguliuojamos terasos atramos. 

Reguliuojamos terasos atramos – tai puiki alternatyva betoniniams arba sraigtiniams pamatams. Rekomenduojama naudoti įrengiant visų tipų terasas ant tvirto ir kieto pagrindo.

     Privalumai:

1.         Patikimumas;

2.         Labai greitas ir paprastas įrengimas;

3.          Maža kaina;

4.         Švari darbo vieta po darbų atlikimo, nėra perteklinio grunto;

5.         Galima naudoti keletą kartų arba perdirbti;

6.         Įrengimui nereikalinga daug skirtingų medžiagų bei įrankių;

7.         Lengvas ir nesudėtingas medžiagų pristatymas;

8.         Galima lengvai reguliuoti reikiamą atramos aukštį;

9.         Reguliuojamas pasvirimo kampas, todėl galima įrengti ir ant šlaitinių stogų. 

Prašome rašyti komentarus arba klausimus, jeigu neradote jums aktualios informacijos, mes būsime dėkingi ir papildysime staripsnį jums rūpima informacija. Palikite komentaruose savo el. paštą ir atskymus į jums aktualius klausimus atsiūsime tiesiogiai jums.